Menu
Tomáškova a Novákova hudební Skuteč
nahoru

Rozhovor s Tomášem Zdechovským

Již několikrát náš festival navštívil poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Rodák z Havlíčkova Brodu v europarlamentu působí od roku 2014 a od roku 2020 je i místopředsedou KDU-ČSL. I v letošním roce pan europoslanec projevil přání navštívit jeden z koncertů.

Pane europoslanče, festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč (pominu-li dvouletou covidovou pauzu) navštěvujete pravidelně. Je důvodem k tomu váš vztah ke klasické hudbě?

Klasickou hudbu mám rád, občas ji poslouchám v autě. Dobře se mi u ní přemýšlí. Z klasických autorů si rád pustím třeba Bacha. V poslední době se mi také zalíbila od Schuberta skladba Pstruh, kterou si občas pouštím na Youtube.

Narodil jste se v Havlíčkově Brodě, žijete v Hradci Králové, ale hodně jste působil i v Pardubickém kraji. Znáte i Skutečsko a jaký k němu máte vztah?

Skvělý, Skuteč mám skutečně rád. Když jsem na cestách po Pardubickém kraji, vždy se snažím tam udělat krátkou zastávku. Beru to jako jeden velký region. Je to možná i tím, že mám z těchto míst spoustu skvělých zážitků z mládí a poté i dospělosti.

Kdy jste poprvé zaregistroval existenci festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč a jak byste ho zhodnotil?

Přesně nedokážu říct, ale je to už pár let. Řekl mi o něm kamarád, který mě na něj i pozval. Hned při první návštěvě mě oslovil celkovou atmosférou. Rád se každoročně vracím, pokud mi to čas dovolí a vám epidemiologická situace.

Dáváte přednost komorním koncertům např. v prostředí kostelů nebo větším záležitostem, jako je opera nebo koncerty symfonických orchestrů?

Přiznám se, že spíše komornějším koncertům v kostelech. V chrámech páně to má pro ně maličko hlubší rozměr, který se i za hudbou snažím hledat. U mě hudba tříbí myšlenky, což mi strašně pomáhá i v práci.

Od podobně vytížených lidí, jako jste Vy, často slýcháme, že na kulturu nemají čas. Jak si ho v nabitém diáři dokážete najít Vy?

Jsou akce, na které si čas vždycky udělám. A to je právě i festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Je však potřeba tyto akce plánovat s velkým předstihem, protože často pracuji i o víkendech. Navíc chci mít čas i na svou rodinu, ale zatím se mi daří pracovní, rodinné i kulturní aktivity poměrně dobře skloubit.

Ještě k Vaší práci. Je možné, abyste ze své pozice europoslance ovlivnil i rozvoj a životní podmínky v Pardubickém kraji? Co považujete za největší problém kraje, případně jeho okresů?

Určitě to možné je, už i třeba tím, že pomůžu zaštítit a propagovat některé kulturní akce. Největší problém kraje vidím v infastruktuře. Některé silnice jsou v příšerném stavu. Všiml jsem si toho, když jsem pomáhal v létě jako dobrovolník v rámci projektu Dobrá práce chrudimským cestářům. Nestačil jsem se divit. Tady si myslím, že Pardubický kraj tlačí bota, a proto je potřeba komunikace urychleně opravit.

Co byste závěrem popřál Skutči a skutečskému festivalu?

Ať je pořád tak úžasný jako doposud, ať nemá nouzi o návštěvníky a milovníky klasické hudba, ať pořadatele festival stále baví pořádat, a především se skutečský festival dostane do širšího povědomí lidí. Věřím, že tomu tak brzo bude. Děláte skvělou práci!

Za rozhovor poděkovala Lenka Frídlová.

Datum vložení: 21. 1. 2022 8:07
Datum poslední aktualizace: 21. 1. 2022 8:16
Autor: Matěj Zelinka

Tomáškova a Novákova hudební Skuteč

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19
1
20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Informace, které by se
Vám mohly hodit.

Vstupenky

Vstupenky koupíte na
www.vstupenkyskutec.cz

Václav Jan Tomášek

Václav Jan Tomášek

Vítězslav Novák

Vítězslav Novák

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 1
DNES: 44
TÝDEN: 307
CELKEM: 151185

Tomáškova a Novákova hudební Skuteč

Tomáškova a Novákova
hudební Skuteč